Skocz do zawartości

AMD ZEN 5 (SERIA RYZEN 9xxx / SOCKET AM5) - wątek zbiorczy


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
4 minuty temu, Kadajo napisał(a):

Cały czas 1,085

No to na moim starym procku przy -30 miałem 1.065V i przechodziło cinebencha. Nowsza sztuka potrzebuję dużo więcej zejścia na CO aby uzyskać takie samo napięcie. 

Na starym przy -15 miałem 1.1V, na nowym mam 1.1 przy -30 :E 

  • Upvote 1
Opublikowano (edytowane)
23 minuty temu, Kadajo napisał(a):

Cały czas 1,085

 

image.thumb.png.5cf548f9b7884515518402b897c88e7b.png

 

Czyli to ebnie, kwestia czasu.

Zostaje i ciekawy jestem ile wytrzyma.

Napięcie podobne jak u mnie na def z UV -20.

Masz zwyczajnie znacznie wyższy VID dla procka, dlatego wiekszy UV idzi.

Chcesz sprawdzić stabilność bez czekania na grę w jakiej wywali?

yCruncher.

 

Wybierasz opcję nr. 2, potem 8 aby odchaczyć zaznaczoną grupę testów a potem 11 aby zaznaczyć test BKT i na koniec 0 z enterem. Test staruje. Wytrzyma z 1h, to masz spokój.

 

Inna opcja to AIDA64 i też stress test 1h.

 

Edit: w ogóle nie rozumiem testowania stabilności w samych grach. Bo wtedy nie wiesz czy proc czy gra jest zwalona. Albo aktualizacja windowsa broi.

Edytowane przez MarcoSimone
  • Upvote 1
Opublikowano

Ja nie testuje stabilności. Tak z nudów zacząłem schodzić z CO i nie spodziewałem się, że będzie cały czas stabilne w grach.

Gdy składałem platformę to zaczynałem od -45 i nawet w Windows dostałem BSOD.

Potem na -40 BF się wywalał przy stracie i ostatecznie ustawiłem -30

Dlatego jestem taki zaskoczony, że teraz nawet -45 nie wywala.

 

Opublikowano
W dniu 10.02.2026 o 09:25, Pentium D napisał(a):

5 lat można siedzieć

 

W dniu 10.02.2026 o 09:21, Pentium D napisał(a):

Gwarancja do końca 2030 to można  siedzieć i siedzieć.

Nasiedzialem się :faja: mam tylko nadzieję, że to nie wałek, ale ostatnio kupiony RX 9070 XT za 2100 zł praktycznie bez opisu i konto bez opinii i wszystko było cacy.

 

Screenshot_2026-03-02-06-39-17-48_d8f7c2d4207c9c881dc42dd7bff41fe7.thumb.jpg.061931dfb2eca9f80bf88da680cbb74c.jpg

 

 

 

 

Opublikowano (edytowane)
8 godzin temu, Kadajo napisał(a):

Gram na tym CO -45 i kompa nie wywala powiedzcie co jest nie tak, bo to jest az niemożliwe :E

vC max 1,085 V

 

1. Sciagnij core cycler

2. Pomodyfikuj ustawienia na:

- zmien testy z prime95 na ycruncher - zmienna "strestestprogram = ycruncher"

- wlacz obciazenie 2 rdzeni na raz - zmienna "numberofthreads = 2"

w sekcji [ycruncher]

- zmien ustawienia na wykrywanie zen5 - zmienna "mode = auto"

 

potestuj tym softem tak zeby ze 2h nie bylo wywalenia rdzenia albo zwisu i powiedz czy nadal masz stabilne te -45  :wariat: 

Edytowane przez Zachy
Opublikowano (edytowane)
Godzinę temu, Zachy napisał(a):

potestuj tym softem tak zeby ze 2h nie bylo wywalenia rdzenia albo zwisu i powiedz czy nadal masz stabilne te -45

On pisze, że narazie mu działa w gierkach. Aczkolwiek pewnie wiele ich nie wytestował.

 

U mnie jak mocno schodziłem z UV to np. Cinebenche przechodziło, shadery w TLoU też, coś tam trochę grałem i też niby ok na krótką mete.

 

Ale ycruncher już po kilku minutach wywalało :E

 

U mnie komp chodzi po kilkanaście h, czasami 24/24 muszę mieć 100% stabilność. Na starym 9800x3d miałem do 1.1v przy -15 CO, Na nowym mam -30 dla takiego samego napięcia i to mi się sprawdza dla pełnej stabilności dla zegarów stock.

Edytowane przez lukadd
Opublikowano (edytowane)
5 minut temu, lukadd napisał(a):

On pisze, że narazie mu działa w gierkach. Aczkolwiek pewnie wiele ich nie wytestował.

Przecież on ma na -45 wyższe napięcie niż ja mam na -15. Po prostu ma płytę która mocno zawyża napięcie i tyle. Tyle razy to przerabiane a ludzie nawet wątki zakładają ile to ujemnej curvy dadzą. Bez sensu. I co najśmieszniejsze to jest to ta sama płyta co u mnie :P

Edytowane przez Grolshek
  • Upvote 2
Opublikowano (edytowane)

@Grolshek Ta zgadza się każda sztuka jest inna. Ogólnie na moich sztukach 9800x3d to takie 1.085V to będzie granica stabilności dla 9800x3d stock zegarów. Shadery w TLoU przy 1.065 mi przechodziło, ale to nie było stabilne :E

Edytowane przez lukadd
Opublikowano

Udało się zejść do 1.059 poniżej tego wywala BF'a podczas grania :D

5 godzin temu, Grolshek napisał(a):

Przecież on ma na -45 wyższe napięcie niż ja mam na -15. Po prostu ma płytę która mocno zawyża napięcie i tyle. Tyle razy to przerabiane a ludzie nawet wątki zakładają ile to ujemnej curvy dadzą. Bez sensu. I co najśmieszniejsze to jest to ta sama płyta co u mnie :P

Na Stocku mam 1.249

To jest ciekawe, bo przy pierwszym uruchomieniu vC biosu pokazywał 1.116 a teraz jest 1.178

Ciekawe czy to po aktualizacji biosu czy jak.

 

Opublikowano
5 minut temu, Kadajo napisał(a):

Udało się zejść do 1.059 poniżej tego wywala BF'a podczas grania :D

Na Stocku mam 1.249

To jest ciekawe, bo przy pierwszym uruchomieniu vC biosu pokazywał 1.116 a teraz jest 1.178

Ciekawe czy to po aktualizacji biosu czy jak.

 

Dokładnie tak. Ja mam pewnie inny bios i u mnie w defie jest niżej. A ja nie zmienię za nic w świecie bo jeszcze na tym działa PCI 5.0 a na następnych mogą mieć zakusy żeby wyłączyć.

Opublikowano

Włączenie EXPO nie wpływa na vC u AMD ?

Bo zrobiłem zdjęcie jak płyta pierwszy raz wstała, po złożeniu stad wiem ile pokazywał BIOS.

6 minut temu, Grolshek napisał(a):

Dokładnie tak. Ja mam pewnie inny bios i u mnie w defie jest niżej. A ja nie zmienię za nic w świecie bo jeszcze na tym działa PCI 5.0 a na następnych mogą mieć zakusy żeby wyłączyć.

Kiedyś kartę zmienię to przetestujemy ;p

Opublikowano (edytowane)

Popełniłem aktualizację BIOS UEFI(ASUS GAMING TUF B650-E WiFi):

Z

Version 3602

17.24 MB

2025/12/01

SHA-256 :FB926B3741EBA1E910EC533F99373160443FDDEC2C4FE2C8062E2F2292DD5BBB

"1.AGESA updated to ComboAM5 PI 1.2.7.0.
2.Improves compatibility with various CPUs and devices.
Note: This BIOS version cannot be rolled back to previous versions.

 

Na

Version 3827

17.23 MB

2026/02/13

SHA-256 :E63F3BBE4729B044C748358DE25984B877C14352F32F1FC4D94FE6CDB813D3C9

"1. AGESA updated to ComboAM5 PI_Pre1.3.0.0 for better security.
2. Enhanced system performance and stability.
3. Improved memory compatibility for JEDEC-compliant modules.

 

I muszę przyznać, że podczas pierwszego trenowania pamięci RAM poszło szybko i sprawnie, a po zmianie z bezpiecznego 4800MT na (fabryczne dla kontrolera RAM w GraniteRidge) 5600MT nie było żadnych problemów. 🙂 

Edytowane przez AMDK11
Opublikowano
3 godziny temu, Kadajo napisał(a):

Włączenie EXPO nie wpływa na vC u AMD ?

Bo zrobiłem zdjęcie jak płyta pierwszy raz wstała, po złożeniu stad wiem ile pokazywał BIOS.

Kiedyś kartę zmienię to przetestujemy ;p

Sprawdziłem jakie mam napięcie przy -17 w Cinebenchu:

obraz.thumb.png.dea350470360d8f7d843c98d519ff6aa.png

  • Upvote 1
Opublikowano (edytowane)
4 minuty temu, SylwesterI. napisał(a):

Po czasie zauważyłem, że masz 7800x3d, zmyliło mnie jak porównujesz to do 9800x3d

Wygląda na to że 9800X3D wymaga duuużo więcej papu. Kilkadziesiąt miliwoltów to spora różnica. Z kolei u Kadajo strasznie dużo musi podawać Tomahawk na procka skoro -45 działa bez zarzutu. Z kolei u ciebie przy takim napięciu i 5200MHz temperatura pierwsza klasa. Jakie chłodzenie?

Edytowane przez Grolshek
Opublikowano (edytowane)
10 minut temu, SylwesterI. napisał(a):

 Czy wymaga więcej papu jak go ustawić na 5050mhz?

obraz.thumb.png.ffeaf10811b78153e3ead91143dcbd3b.png

 

cooler master 240 atmos

Czyli mniej. Procek którego można ustawić jak się chce a w razie czego podkręcić lub odkręcić. Czyli zabawka dla mnie. KUSISZ :red: Po ile te promki były ostatnio? :P Akurat gram w tej chwili w niezwykle wymagającego Fallouta 76, na pewno więcej mocy mi się przyda... :faja:

Edytowane przez Grolshek

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   2 użytkowników


  • Popularne tematy

  • Najnowsze posty

    • Aż z ciekawości odpaliłem sobie Andromedę, bo nigdy nie udało mi się jej skończyć. Już po paru godzinach widać dlaczego Andromeda nie dorasta do pięt poprzednim ME: - wide as an ocean, deep as a puddle - tysiąc "systemów" i punktów które możesz zbierać, a, żadne z nich nie jest głębokie lub znaczące. Zbieraj surowce, punkty viability planety, punkty andromeda viability, punkty research, punkty development. Punkty badań - osobno drogi mlecznej, heleus, remant. Pieniądze - osobno kredyty, fundusze misji, minerały, bio meteriały, tech materiały. Każdy wykorzystywany żeby zbadać "coś" dające +5% do jakiegoś statu, a każde z badań oczywiście dostępne ze "stacji badawczej" znajdującej się gdzie indziej. Nudne, irytujące, niewnoszące nic. - dialogi są często mocno krindżowe, gdzie każda postać ma tę samą osobowość i wszystkie uprawiają ten debilny "banter" znany z sitcomów, który dodatkowo jest sztuczny i po prostu słabo napisany - słaby world building, który zabija imersję. Przelecieliśmy 2 miliony lat świetlnych do Andromedy i na pierwszej planecie z brzegu spotykamy kosmitów, którzy wyglądają identycznie jak Collectorzy z ME2, oraz zupełnie przypadkiem reprezentują identyczny poziom rozwoju technologicznego co my. Są również ruiny starożytnej cywilizacji, które są w 100% odpowiednikiem ruin Protean z oryginalnej trylogii, które nota bene wystarczy "aktywować" przyłożeniem dłoni do konsoli - wszystkie rasy kosmitów są identyczne, czyli wyglądają jak ludzie z głową o dziwnym kształcie, troszeczkę innymi nogami (wydłużone kości goleni i śródstopia) oraz mniejszą ilością palców u dłoni - ogólny vibe że galaktyka nie jest brutalna i niebezpieczna, tylko pełna nadziei i nowych początków, a my wszyscy złapmy się za ręce i zatańczmy w kółeczku   Brak kreatywności, leniwe pisanie, podążanie za trendami i "inkluzywna galaktyka" - przez to wszystko Andromeda nie miała startu do poprzednich części. Gdyby te wszystkie aspekty były dobre, to pierdoły w postaci problemów technicznych czy nietrafionego pomysłu z otwartymi lokacjami nie miałyby żadnego znaczenia.
    • Może w stosunku do tego co dostajesz bez modów - czysta vanilla od twórców. Ale z powyższymi modami + dlss i PT tak jak sam porównywałem to wygląda lepiej niz DLAA + PT na defie. Oczywiście mowa o CP 2077.
    • Wyższy da większy budżet na analizę/myślenie, zazwyczaj da lepsze efekty (chyba że zadanie trywialne to może się zdarzyć że przepali tokeny bez sensu).   Medium będzie zauważalnie słabszy w większych zadaniach. Max może być nawet przesadą (znacznie zwiększa zużycie) ale jak masz taki zapas limitu to czemu nie, ew. ustaw xhigh i zapomnij.    
    • Warto czasem sobie spojrzeć na czysty render+DLAA aby zobaczyć jak gra może faktycznie wyglądać.  Tak jak sam w sumie jestem zadowolony z tego jak działa DLSS to nadal sporo tracimy w detalach w niektórych grach gdy go używamy w porównaniu do natywnego renderu. Szkoda że mocy brak i nie zanosi się aby się to zmieniło w najbliższym czasie. Nawet z Rubinem. 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...
{literal} {/literal}