Skocz do zawartości

RTX 50x0 (Blackwell) - wątek zbiorczy


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)
14 godzin temu, Doamdor napisał(a):

Odpowiednik RTX 4060 Ti, a 5060 Ti odpowiednik RTX 4070, ale z 8GB pamięci. :E

Będzie też wersja 5060 ti 16 GB.

Edytowane przez tomek25
Opublikowano
4 minuty temu, Slayer napisał(a):

Jak dają nowego DLSS do poprzedniej generacji to mocno zaczynam się zastanawiać nad sensem tej obecnej.

Póki co jeśli nie celujesz w 5090 i nie masz GPU poniżej 4000 to sens jest naprawdę znikomy. Jeszcze zalezy od dopłaty oczywiście.

 

Ja czekam na Superki albo 6000. 

  • Upvote 1
Opublikowano

Mam tego rtxa 2070 super no i zaczynam mi kuleć czasami w grach a napaliłem się na nowego KCD2. No i teraz co tu zrobić bo jak 20 lutego okaże się, że wszystko wyprzedane i problemy z dostępnością a stara seria poszybuje w górę to mnie rozerwie.

Opublikowano
5 minut temu, Slayer napisał(a):

Mam tego rtxa 2070 super no i zaczynam mi kuleć czasami w grach a napaliłem się na nowego KCD2. No i teraz co tu zrobić bo jak 20 lutego okaże się, że wszystko wyprzedane i problemy z dostępnością a stara seria poszybuje w górę to mnie rozerwie.

Nie no mając 2070S to jak zmienisz na takiego 5070Ti to będzie rakieta nie z tej ziemi :E 

Opublikowano (edytowane)

"Endless next-quarter thinking has reduced the Nvidia brand to "F-tier value for S-tier prices". 5070 should have had 16GB VRAM minimum, 5080 w 24/32 SKUs, 5090 32/48/+. Releasing a $1,000+ GPU in 2025 with a crippling 16GB is a monopolistic crime against the consumer"

https://wccftech.com/famous-whistleblower-edward-snowden-speaks-up-against-nvidia-rtx-50-series-gpu/

Wszystko w temacie...

Edytowane przez X360
  • Upvote 1
Opublikowano

Poczekam do lata, nie lubię wyścigu szczurów, może wtedy ten Palit albo Gainward będą w msrp. Watercool wypuszcza bloki dla tych serii, więc czym gorsza kultura pracy i mniejsze zainteresowanie, tym teoretycznie lepiej dla wodujacych.. teoretycznie :D

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   2 użytkowników


  • Popularne tematy

  • Najnowsze posty

    • Ile potrwa PL2 w Twoim przykładzie? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi w sekundach, bo zależy od fizycznej reakcji procesora, taktowania, napięcia i chłodzenia. Przy dobrym chłodzeniu (>250 W), procesor może utrzymywać PL2 nawet dłużej niż „Tau”, bo algorytm liczy średnią, a chwilowe szczyty nie spowodują natychmiastowego zejścia. Jeśli obciążenie jest stabilne na 250 W → średnia rośnie → po pewnym czasie (ok. 1–2× Tau) algorytm zacznie redukować moc w kierunku PL1. tylko Szacunkowo: Tau krótsze (np. 125) → PL2 zaczyna schodzić szybciej, średnia reaguje szybciej → może spaść do PL1 w kilkudziesięciu sekundach. Tau dłuższe (np. 253) → algorytm reaguje wolniej → PL2 może trwać znacznie dłużej, nawet >100 s, zanim moc spadnie w kierunku PL1, mimo że średnia z Tau zaczyna być wyższa od PL1.   Najlepiej robić samemu tety i się przekonać, bo każdy krzem cpu, cooler, konfiguracja, obciążenie itd jest inne.
    • Dla mnie to kolejny skok na kasę Iana Bella. Koleś zawsze obiecuje złote góry. Później mało materiałów reklamowych ale wygląda to całkiem ok. A do premiery jest tak szybko, że nikt się nie zdąży połapać, że to przypudrowany gniot i hajs się zgadza. 
    • @janek25 Tau Ci się tu trochę z PL1/PL2 zlewa, więc rozbijmy to na części pierwsze 😉 - 125 / 253 W – to są PL1 / PL2 (TDP / short turbo). - Tau – to zupełnie osobny parametr w sekundach (np. 28 s, 56 s), a nie „125/253”. Załóżmy więc „książkowy” przypadek Intela: - PL1 = 125 W - PL2 = 253 W - Tau = 56 s - Obciążenie ~250 W non‑stop - Chłodzenie realnie ogarnia >250 W (czyli nie wchodzisz w limit temperatury, tylko w limity mocy). ### Co się wtedy dzieje? 1. Na starcie testu CPU idzie ~250 W (okolice PL2). 2. Algorytm liczy średnią moc z „okna czasowego” Tau: - dla stałych 250 W średnia rośnie wg wykładniczej krzywej. - moment, kiedy średnia dojdzie do PL1 (125 W) wypada mniej więcej po: - t ≈ Tau * ln(2) ≈ 0,7 * Tau - przy Tau = 56 s → ~40 sekund. 3. Około tych kilkudziesięciu sekund CPU zacznie powoli zrzucać zegary, żeby średnia nie przekraczała PL1. 4. Po kilku Tau (3–5×Tau, czyli ~3–5 minut) ustali się na mocy bliskiej PL1, czyli okolice 125 W, o ile BIOS faktycznie szanuje limity Intela. ### A co z chłodzeniem 250 W+? Jeśli: - BIOS ma PL1=125, PL2=253, Tau=56 _i nie są podniesione_, - chłodzenie wyrabia, to i tak długoterminowo zejdzie do ~125 W – bo to wymusza algorytm PL1+Tau, a nie termika. Żeby 250 W „leciało wiecznie”, musi być: - PL1 = PL2 = 253 W albo - PL1 mocno podbite powyżej 125 W albo - Tau ustawione na mega wysokie + „fabryczne OC” płyty (co większość Z690/Z790 robi: PL1=PL2, Tau=max/unlimited). --- Czyli odpowiadając wprost na Twoje pytanie dla scenariusza *czysto po spec Intela*: - przy 125/253 i Tau=56 s oraz stałych 250 W: - po ~40 s algorytm zacznie ściągać moc, - po kilku minutach ustali się mniej więcej w okolicach PL1 ≈ 125 W, - chłodzenie 250 W+ tylko gwarantuje, że nie ograniczy Cię temperatura, ale nie znosi PL1/Tau. Jak podasz, jaka to dokładnie płyta i jakie masz faktycznie wpisane PL1/PL2/Tau w BIOSie, mogę Ci powiedzieć, czy Twój CPU w ogóle „zna” te 125/253, czy jedzie „na chama” PL1=PL2 🙂 gpt-5.1-2025-11-13
    • czyli ile bedzie trwał Tau jeśli jest 125/253 i obciążę 250 wat?do ilu spadnie po jaki  czasie jesli chłodzenie jest 250w+?
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...