Skocz do zawartości

Transformacja energetyczna - OZE / fuzja jądrowa / paliwa kopalne / CO2 / ceny energii / elektromobilność


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Cóż, cena gazu na rynku jest niespokojna. Nie wiem czy nadal nie kupujemy gazu na podstawie ceny ropy. Zdecydowanie ta decyzja wpłynie na notowania partii rządzącej, ale to nie pierwszy raz kiedy PO nie idzie drogą populistów. 

 

Opublikowano
Godzinę temu, voltq napisał(a):

Ktoś jeszcze na Łabie pisał że niby Chiny ograniczają zużycie węgla xD niezłe żarty 

bo w przypadku en.el tak jest. tylko tego w tym art nie znajdziesz, tak samo jak informacji dot. np przemyslu ciezkiego

patrzenie tylko na calkowite zuzycie bez uwzglednienia skali produkcji i na tej podstawie wyrabianie sobie jakies opinii , jest delikatnie ujmujac daleko idacym uproszczeniem.

 

Polska dogoniła Chiny w energetyce - WysokieNapiecie.pl

 

udzial-wegiel-oze-gaz-atom-prad-energia-

  • Upvote 2
Opublikowano

Z tego wykresu UK mnie zainteresowała

Cytat

  Natural gas (32%)

  Coal (1%)

  Nuclear (14.2%)

  Wind (29.4%)

  Biomass (5%)

  Solar (4.9%)

  Hydro (1.8%)

  Storage (1%)

  Imports (10.7%)

Zródło https://en.wikipedia.org/wiki/Electricity_in_Great_Britain
Całkiem sporo w miksie z wiatru.

 

Swoją drogą, oglądając na yt RuchOporu, to mam wrażenie, że w UK cisną zero emisyjność jeszcze bardziej niż jakby byli w EU :E


 

Opublikowano

Po opuszczeniu Unii, UK stało się bardzo dziwnym tworem. Mam wrażenie, że nie potrafią odnaleźć się w nowej rzeczywistości i zaczynają coraz bardziej odjeżdżać w skrajności na poziomie gospodarczym i światopoglądowym. 

Opublikowano

Sto lat dla MARII. Najlepszym prezentem – stabilne finansowanie

MARIA to prawdopodobnie jedyny reaktor badawczy na świecie bez stabilnego finansowania – powiedział PAP dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych prof. Krzysztof Kurek. 18 grudnia przypada 50. rocznica uruchomienia reaktora.

 

Włoska firma jako pierwsza uzyskuje certyfikat na części do polskiej elektrowni jądrowej

Włoska firma Westinghouse Mangiarotti jest pierwszą , która uzyskała uprawnienia do produkcji kluczowych komponentów dla polskiej elektrowni jądrowej budowanej na Pomorzu – przekazał Urząd Dozoru Technicznego w komunikacie. Producent specjalizuje się w wytwarzaniu ciężkich elementów dla przemysłu atomowego.

 

Mniej przymusu, więcej zachęt. Polski minister proponuje nową politykę klimatyczną UE

Europa powinna zmienić podejście do polityki klimatycznej, odchodzić od nadmiernych regulacji i zakazów w kierunku zachęt i inwestycji - wskazał w wywiadzie minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka.

 

Polska przygotowana na embargo na LPG z Rosji

Obecnie nie ma zagrożenia związanego z wystąpieniem niedoborów LPG na rynku w związku ze zbliżającym się terminem wejścia w życia embarga na gaz płynny z Rosji – poinformowało w czwartek Ministerstwo Przemysłu.

 

Nowe sankcje na Nord Stream 2 prosto z USA. By nigdy nie został wskrzeszony

Departament Stanu USA ogłosił w środę ponowne nałożenie sankcji na podmioty i statki zaangażowane w projekt gazociągu Nord Stream 2. Jak tłumaczy resort, powodem jest sprzeciw wobec projektu oraz prób jego wskrzeszenia.

Opublikowano
10 godzin temu, adashi napisał(a):

My mamy tylko 27% z OZE.

W 2023r. W 2024 będzie lepszy wynik dla OZE. Pewnie już 3 z przodu się pojawi. Bazuje na odczytach z aplikacji Electricity Maps i na miesiecznym udziale poszczególnych źródeł energii ale to tylko szybkie szacunki moje ;-)

  • Upvote 1
Opublikowano

Bełchatowski węzeł się zaciska. Elektrownia jądrowa nie uratuje regionu, mnożą się znaki zapytania

Związkowcy chcą atomu w miejsce węgla w Elektrowni Bełchatów, Polska Grupa Energetyczna puszcza oczko do rządu, aby wrócił pomysł ze zlokalizowaniem elektrowni jądrowej w Łódzkiem. Najnowsza, bo nie pierwsza, fala proatomowego optymizmu może rozbić się o to, o co każdy duży projekt infrastrukturalny w kraju – brak strategicznego planowania. Kiedy wszyscy żyją atutami Bełchatowa, nie wiadomo, jak zorganizować chłodzenie i przeprowadzić zalanie pokopalnianych terenów.

 

Gaz-System – od 2029 r. wzrośnie produkcja wodoru w Polsce

Potrzeba infrastruktury do przesyłu wodoru pojawia się w latach 2030-2035, produkcja wodoru zacznie znacząco rosnąć po 2029 r., a popyt – od 2030 r. – to główne wnioski operatora przesyłowego gazu Gaz-Systemu z badania Wodorowa Mapa Polski.

 

Trump grozi UE cłami. Żąda większych zakupów amerykańskich paliw kopalnych

Prezydent elekt Donald Trump ostrzegł Unię Europejską, że jej towary eksportowe zostaną obłożone cłami, jeśli państwa członkowskie nie będą kupować więcej amerykańskiej ropy i gazu – poinformowała w piątek agencja Bloomberga.

 

Hennig-Kloska: sprawdzimy, czy unijne zielone polityki spełniają swoją rolę

W trakcie polskiej prezydencji dokonany ma zostać przegląd unijnych „zielonych polityk” – wynika z wypowiedzi ministry klimatu Pauliny Hennig-Kloski. Dodała, że prezydencja ma skupiać się też m.in. na bezpieczeństwie energetycznym, czy ograniczeniu importu rosyjskich surowców do Europy.

 

Projekt Strefy Czystego Transportu w Krakowie zbyt radykalny dla radnych PiS

Urzędnicy miasta Krakowa przygotowali projekt uchwały o strefie czystego transportu (SCT), który zakłada, że restrykcje weszłyby w życiu 1 lipca 2025 r. i obowiązywałby osoby spoza Krakowa, zaś mieszkańców miasta od 1 lipca 2030 r. Sprzeciw wobec takim planom zapowiadają radni PiS.

 

Opłacalność przydomowej fotowoltaiki niepewna, ale to nie powstrzymuje prosumentów

Od czasu wprowadzenia systemu net-billing w czerwcu 2022 r. moc zainstalowana w prosumenckich instalacjach fotowoltaicznych wzrosła o prawie połowę. Obecnie odpowiadają one 16 proc. mocy zainstalowanej w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Brak pewności co do okresu zwrotu z inwestycji przy nowych przepisach nie zniechęcił Polaków do posiadania swoich źródeł energii. W październiku 2024 r. istniało już 1,5 mln takich instalacji.

 

To koniec Rafako. Sąd ogłosił upadłość spółki

Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Rafako - poinformowała w czwartek spółka w komunikacie giełdowym. Rafako we wrześniu złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości.

 

Wiceminister klimatu: nawet ambitny KPEiK nie pozwoli na redukcję emisji o 55%

Realizacja aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK) nawet w ambitnym scenariuszu nie pozwoli Polsce zrealizować unijnego celu ograniczenia emisji o co najmniej 55 proc. do 2030 r. - przyznała w czwartek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska.

 

Unijne embargo na LPG z Rosji wchodzi w życie. Co to oznacza dla kierowców?

Od stycznia do października za rosyjski gaz LPG polscy odbiorcy zapłacili ok. 2 mld zł - poinformowała PAP Polska Organizacja Gazu Płynnego. Od piątku wchodzi w życie embargo na import tego paliwa z Rosji. Jeszcze w połowie br. ponad połowa LPG w kraju pochodziła z kierunku wschodniego.

 

Ceny ropy naftowej w USA spadają. Inwestorzy obawiają się o popyt

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zniżkują. Inwestorzy niepokoją się o perspektywy dla popytu wobec ostatnich prognoz ze strony chińskich rafinerii.

 

 

 

 

 

Panie i Panowie , jak do końca roku mam już wolne , teraz tylko sprzątanie i święta , myślałem że nie zdążę ale jednak się udało i wpadło 8,5k do rączki (obce waluty lubię i preferuję).

Klientka bardzo zadowolona , w cenie przez 2 lata dozór i szkolenia w zakresie obsługi systemu/instalacji dla uprawnionych zakładowych techników-elektryków.

1.thumb.jpg.11a8c5c66bde52faea1e76fa57b70580.jpg

Opublikowano

Ci z uni to mózgów nie mają. Od nowego roku kolejne ograniczenia. Będzie wciskanie elektryków ciąg dalszy itd. Jednak oni jednego nie mogą zrozumieć. że nie każdego stać jest na to badziewie. Nawet z dofinansowaniem. Wychodzi bardzo drogo. W najbliższych latach czekają nas niezłe jajca.

https://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/news-od-stycznia-7-tys-zl-kary-za-kazde-auto-spalinowe-wreszcie-z,nId,20356405  

Opublikowano (edytowane)

Bardzo dobrze! Oby szli w dalsze restrykcje choć i tak mam przekonanie że auta soalinowe dalej będą po 2035r. 

To badziewie po dotacjach wychodzi taniej niż nowy Passat  ;)

 

Edytowane przez DjXbeat
Opublikowano
20 godzin temu, sabaru128 napisał(a):

Ci z uni to mózgów nie mają. Od nowego roku kolejne ograniczenia. Będzie wciskanie elektryków ciąg dalszy itd. Jednak oni jednego nie mogą zrozumieć. że nie każdego stać jest na to badziewie. Nawet z dofinansowaniem. Wychodzi bardzo drogo. W najbliższych latach czekają nas niezłe jajca.

https://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/news-od-stycznia-7-tys-zl-kary-za-kazde-auto-spalinowe-wreszcie-z,nId,20356405  

Większość producentów już dawno wliczyło sobie to w cenę, także nie spodziewam się jakiegoś dużego wzrostu cen.

  • Like 1
Opublikowano (edytowane)
21 godzin temu, DjXbeat napisał(a):

Bardzo dobrze! Oby szli w dalsze restrykcje choć i tak mam przekonanie że auta soalinowe dalej będą po 2035r. 

To badziewie po dotacjach wychodzi taniej niż nowy Passat  ;)

 

Hmm chyba tylko jak zestawisz tego passata w najbogatszej wersji z najtańszym badziewiem. Pomijając już zupełnie kwestię dotacji bo to jest niezły rak. Dlaczego ogół społeczeństwa ma się zrzucać bo ktoś sobie chce elektrykiem pojeździć ??

 

W sumie odnośnie dotacji to poniekąd podobną patologią jest/było/będzie dotowanie tych wszystkich paneli, pomp ciepła, jakichś innych termomodernizacji. Wyprowadźcie mnie z błędu ale z tego korzystają chyba tylko mieszkańcy domów...a ludzie z bloków jedynie się na to zrzucają nie mając z tego żadnych korzyści.

 

Ja np wymienił bym u siebie okna żeby mieć mniejsze straty ciepła. Dlaczego nikt nie chce mi do tego dorzucić ??  :E

Edytowane przez Klakier1984
Opublikowano
3 godziny temu, Cappucino napisał(a):

Większość producentów już dawno wliczyło sobie to w cenę, także nie spodziewam się jakiegoś dużego wzrostu cen.

Zacznijmy od tego że to miały być opłaty za dany segment pojazdów. Jeżeli dany model pojazdu wychodzi w wersji spalinowej, hybrydowej i elektrycznej, to liczy się ile sprzedano spalinowych ile hybrydowych i ile elektryków lub innych niskoemisyjnych i zeroemisyjnych wariantów.

 

Na przykład załóżmy że wprowadzono na rynek 3000 aut danego modelu ale w następujących opcjach:

1000 aut spalinowych o emisji 150

1000 aut hybrydowych o emisji 70

1000 aut elektrycznych o emisji 0

Mnożysz ilość aut razy emisję, dodajesz do siebie i dzielisz przez całkowitą ilość aut danego segmentu.

(1000*150+1000*70+1000*0)/3000=73,3 g/km CO2.

W takim przypadku producent kary nie zapłaci.

 

Zatem im więcej niskoemisyjnych aut sprzeda dany producent, tym mniejsze prawdopodobieństwo zapłacenia kary. No chyba że coś zmieni się w liczeniu.

 

 

@SuLac0 tylko z tego co widzę, to najpierw dana gmina musiała się zgłosić do programu? Chyba że coś źle interpretuję?

Opublikowano (edytowane)
Cytat

To miała być gwiazda europejskiej fotowoltaiki. Sytuacja staje się coraz gorsza

Z mocną, budowaną przez lata pozycją w globalnym przemyśle fotowoltaicznym Meyer Burger jeszcze przed rokiem mógł być postrzegany jako gwiazda odradzającego się europejskiego przemysłu fotowoltaicznego. Z renesansu przemysłu PV w Europie jednak niewiele wychodzi, a kondycja Meyer Burger staje się coraz gorsza. Gwoździem do trumny może okazać się decyzja kluczowego klienta szwajcarskiej firmy.

https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/20289697/to-miala-byc-gwiazda-europejskiej-fotowoltaiki-sytuacja-staje-sie-coraz-gorsza

 

 

Ceny lecą na łeb.

 

Cytat

Panele fotowoltaiczne znowu mocno potaniały

 

Wobec trwającego od kilku kwartałów spadku cen paneli fotowoltaicznych rentowność zaczynają tracić nawet najwięksi chińscy producenci. Tymczasem panele nie przestają tanieć. W zeszłym miesiącu wyraźne spadki cen na rynku europejskim nie ominęły najwydajniejszych produktów. Spadły też ceny falowników fotowoltaicznych – z wyjątkiem jednej grupy tych urządzeń.

 

Notowany od kilku kwartałów spadek cen paneli fotowoltaicznych w tym roku pogrążył plany odbudowy europejskiego przemysłu fotowoltaicznego, czego symbolem stało się zamknięcie fabryk przez największego producenta ogniw i modułów PV w Europie.

Ceny modułów fotowoltaicznych w ostatnim czasie spadły już tak bardzo, że utrzymanie rentowności stało się wyzwaniem nawet dla największych chińskich producentów – gigantów globalnego przemysłu fotowoltaicznego. To jak trudne dla producentów paneli jest funkcjonowanie w obecnych realiach, pokazują wyniki czołowej chińskiej marki fotowoltaicznej LONGi, która w pierwszych trzech kwartałach 2024 r. miała aż 929 mln dolarów straty netto. Na skraju rentowności balansują także inni czołowi producenci paneli PV.

 

ceny_paneli_listopad_2024-aspect-ratio-6

https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/20295330/panele-fotowoltaiczne-znowu-mocno-potanialy

 

Edytowane przez Camis

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...